Kalendár

júl 2024
Ne Po Ut St Št Pi So
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Predvčerom : Nina
Včera : Margita
Dnes : Kamil
Zajtra : Henrich
Pozajtra : Drahomír

Poľovnícke združenie Mníšek nad Hnilcom I

História poľovníckeho združenia Mníšek nad Hnilcom č.1.
 
 
      Krásny je pohľad na obec Mníšek nad Hnilcom z okolitých kopcov . Každý, kto si dal tu námahu musel konštatovať, že niet dediny v Gelnickej doline, ktorá by ovplývala tak krásnymi lesmi, dolinami, lúkami a roľami. Lesy a lúky od Hejalu, Šajbov, Ostrú skalu a Korbán na západnej strane až po Holicu, Chotár, Concordiu a Horb na strane východnej tvoria poľovný revír, ktorý desaťročia uspokojoval občanov našej obce pri realizácii svojich záujmov – výkone práva poľovníctva.

      Výmera poľovných revírov predstavuje spolu 4265 ha z toho je 3405 ha lesa 816 ha lúk a polí a 44 ha ostatné. Táto poľovná plocha pred II. Svetovou vojnou tvorila dva samostatné poľovné revíry. Po roku 1945 sa spoločne obhospodaroval celý poľovný revír Ľudovou poľovníckou spoločnosťou Mníšek nad Hnilcom. V roku 1966 vznikajú opäť dva poľovné revíry a to revír č.20 ktorí obhospodarujú poľovníci z PZ Mníšek nad Hnilcom č.1 a revír č.21 ktorí obhospodarujú členovia Poľovníckeho združenia Mníšek nad Hnilcom č.2. Oba revíry sú dobre zazverené. Úživnosť revírov je veľmi dobrá vďaka pomerne bohatej bylinnej paši. V lese je veľa lúčnych enkláv, ktoré sa síce v súčasnosti neošetrujú no lúky Múry (Predné a Zadné), Gärtnerka, Dlhá lúka, Zadné repné pole a Gerešové žľaby sú každým rokom pokosené a získané suché krmivo uskladnené v mnohých senníkoch v revíri č.20. Pre dobré obhospodarovanie revíru je vybudovaných mnoho senníkov, posedov, solísk, políčok, poľovníckych chát a iných poľovníckych zariadení. Poľovný revír Mníšek 1 patrí do jelenej oblasti JXVII Slovenský Raj, má výmeru 2206 hektárov a rozprestiera sa severne pozdĺž toku rieky Hnilec, ktorá tvorí i jeho južnú hranicu. Ostatné hranice revíru sú totožné s katastrálnou hranicou obce Mníšek nad Hnilcom . V našich revíroch žije táto zver:
     
     Z úžitkovej zveri je to: Jeleň lesný, srnec lesný, sviňa divá, zajac poľný, jariabok hôrny, jarabica poľná, sluka lesná, holuby hrivnák, kačice divé.
     
     Škodlivá zver: Medveď hnedý (prechodne), vlk dravý, rys ostrovid, mačka divá, líška obyčajná, kuna lesná, kuna skalná, jazvec lesný, lasice, tchory, vydry, orly, výr skalný, jastraby, myšiaky, kane, sovy, krkavce.
 
Normované kmeňové stavy sú následovné:
Jelenia zver: 39 kusov, Srnčia zver: 20 kusov, Diviačia zver: 9 kusov
     
     Žiaľ, dobré stavy úžitkovej zveri spôsobili to, že vlk je trvalo usídlený v oboch revíroch a spôsobuje nemalé škody. Čoraz častejšie je možné sa stretnúť i s medveďom, ktorý sa v súčasnom období v revíri už pravidelne zdržuje. Keď posudzujeme kvalitu chovu zveri musíme konštatovať dobré výsledky, za obdobie 30 rokov bolo ulovených 11 strieborných jeleňov s hodnotou okolo 200 bodov, najväčší 203 bodov CIC, 25 jeleňov bronzovej hodnoty. Škoda však, že nebol ulovený žiaden „zlatý“ jeleň. Srnčie trofeje predstavujú kategóriu priemerných trofejí 118 – 124 bodov CIC. Veľmi úspešne sme si počínali v chove diviačej zveri, bolo ulovených 8 zlatých diviakov, 12 strieborných a 10 bronzových. Zo šeliem bolo ulovených 11 rysov (toho času prísne chránené) ktoré neboli obodované a 22 vlkov z ktorých viaceré sú medailové, najväčšia lebka bola hodnotená na 43,05 bodu.
      Bohatá je i kultúrna činnosť poľovníkov v PZ Mníšek 1. Od roku 1965 sa pravidelne schádzajú s rodinnými príslušníkmi na chate, aby tam oslávili Jána a Ladislava. V minulosti bolo v PZ sedem Jánov a 3 Ladislavovia a účasť bola až 82 osôb. Spoločne sme sa zúčastnili Svetovej výstavy poľovníckych trofejí v Budapešti, v Brna ako i národných výstav v Českých Budějoviciach, Nitre a v Svetom Antone. Výborných výsledkov sme dosiahli v práci s mládežou. Poľovnícky krúžok pri miestnej ZŠ v Mníšku nad Hnilcom dlhodobo dosahuje popredné umiestnenie na súťažiach v rámci okresu Gelnica alebo v rámci celého Slovenska. A čo je najdôležitejšie, už od mala je deťom vštepovaná láska k prírode, k jej zákonitostiam, k potrebe prírodu neustále chrániť, zveľaďovať. Veď 80% terajších členov PZ Mníšek 1 bolo v minulosti členmi poľovníckeho krúžku.
 
     Mníšanske poľovníctvo, napriek tomu, že v minulosti zažilo veľa podrazov, záludností a neprajností, si zachovalo vysoký štandard obhospodarovania zverených poľovných revírov . Vždy sa snažilo vytvoriť tie najlepšie podmienky pre chov zveri žijúcej v krásnych mníšanských lesoch. Verím, že i v budúcnosti bude výborná spolupráca s Ocu Mníšek nad Hnilcom, obecnými lesmi, občanmi – vlastníkmi pozemkov v revíroch ako i s PD Obnova v Mníšku nad Hnilcom.
 
 
Troška histórie:
Predvojnový členovia – roky 1930 – 1940
 Ľ: Blaško, D. Buchala, K.Gölner, grof Festetisch, J. Handlovič, K. Kawetschanky, Ľ. Müller, J. Zawatzky, T. Pretóry, A. Mehly, K. Walentín, R. Viatóris, Wenzel (Tíbez)

Povojnový členovia z rokov 1945 – 1950
J Handlovič, J. Hanáček, P. Király, S. Moskal, J. Teköly, Tarr, L. Bakai, E. Tandelmajer, J. Schönwiesner, Št. Kašicky, V. Urban, J. Pindroch, A. Žoldák, J. Pollák, J. Vdovjak, A. Sakáč.

Rok 1960 – Ľudová poľovnícka spoločnosť Mníšek nad Hnilcom.
J. Handlovič, Fr. Leško, L. Steiner, Št. Kašicky, J. Pisko, A. Žoldák, J. Pachoľský, J. Pindroch, C. Pekarovič, J. Trojan, J. Vdovjak, O. Haus, J. Slovinský, J. Barlovský, S. Moskal, K. Žoldák, J. Kučár, P. Slovinský, M. Daniel, G. Valentýn, J. Schönwiesner, Št. Leitmančík, O. Viežba, J. Žoldák.

Rok 2000: PZ Mníšek nad Hnilcom č.1
Fr. Czölder, R. Hübler st., R. Hübler ml., ľ. Konrád, E. Kozmaš, A. Majcher, J. Mašlár, S. Moskal ml., J. Kluknavský ml., J. Kluknavský st.,MVDr. Fr. Kluknavský, W. Kluknavský, J. Pisko, L. Stoklas, Mgr L. Steiner, Ing. L. Steiner, J. Trojan, J. Širocky st., J. Širocky ml., MUDr. J. Sonderlich, R. Wencel.
 
Z Mníšek nad Hnilcom 1 má v súčasnosti 18 členov a 2 čakateľov na členstvo. Riadiacim orgánom je výbor PZ ktorí tvoria:
Presdseda PZ: Ing Ladislav Steiner, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.
Poľovný hospodár: Rudolf Wencel, e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.
 Tajomník: Ján Kluknavský
Finančný Hospodár: Rudolf Hubler e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.
Člen výboru PZ: Samuel Moskal e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.
Kontrolným orgánom je Dozorná rada PZ Mníšek nad Hnilcom 1 ktorú tvoria:
Predseda DR PZ MVDr. František Kliknavský e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.
 Člen DR: Ing. Lukáš Pohly 
 Člen DR: Ing. Peter Mikluš