Kalendár

júl 2024
Ne Po Ut St Št Pi So
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Predvčerom : Nina
Včera : Margita
Dnes : Kamil
Zajtra : Henrich
Pozajtra : Drahomír

Poľovnícke združenie Helcmanovce

Poľovníctvo v Helcmanovciach

 
     Po II. Svetovej vojne v Helcmanovciach poľovali väčšinou občania Prakoviec. Boli to: Andraško, Leško, Urban, Pindroch, Pollák, Kohan. Po príchode Petra Slovinského sa postupne začalo formovať po roku 1948 Helcmanovske poľovníctvo.
     Prvé poľovnícke združenie začiatkom 50-tých rokov malo asi 6 členov a to: Peter Slovinský, Ján Slovinský, Ján Pachoľský, Jozef Čollák, Anton Majcher a František Leško.  V ďalších rokoch postupne pribúdali ďalší členovia: Michal Daniel, Ján Trojan, Ján Pisko atď.
     V 60-tých rokoch bolo Helcmanovske združenie spojené s PZ Mníšek nad Hnilcom. Po nezhodách sa však toto zoskupenie dlho neudržalo a koncom 60-tých rokov sa nanovo vytvorili dva samostatné združenia. 
 
     V Helcmanovciach v tých časoch poľovali: Peter Slovinský, Michal Daniel, Ernest Ondík, Eduard Kuchta, Emil Kuchta, Jozef Zmij, Michal Furimský, Peter Pisko, Jozef Syč, Jozef Eližer, Anton Tomko, Jaroslav Klimaš, Ondrej Nižník, Emil Lenďák, Jozef Hulič, Juraj Špak, Ján Mihaľov, Rudolf Mikloš, Ján Šimko, Jaroslav Hulič, Martin Ďorď, Marián Pisko, Slovinský Štefan, Dorčák Ján, Mamak Michal, Mackaľ Michal.
 
Súčasnosť
     Po roku 1989 sa postupne združenia rozpadávali a v roku 1993 vzniklo nové PZ pri Urbarskej spoločnosti Helcmanovce. Toto združenie sa v roku 1995 úplne osamostatnilo do dnešnej podoby a uzavrelo tri nájomné zmluvy a to s US Helcmanovce, PD Helcmanovce a OÚ Mníšek nad Hnilcom.
 
Predsedami PZ boli Kuchta František, Pisko Marián. Terajší predseda PZ je Ivan Leitmančík.
 
V súčasnosti má PZ 18 členov a riadi ho trojčlenný výbor v zložení:
Predseda PZ: Ivan Leitmančík
Poľovný hospodár: Ing. Dušan Slovinský
Kynologický a strelecký referent: Ján Ferenc
 
Členmi PZ sú: Frenc František, Frenc Ján, Ferenc Marek, Feren Michal, Ferenc Patrik, Gaľo Jozef, Kandra Milan, Kovač Igor, Leitmančík Ivan, Ing. Leitmančík Miroslav, Michalik Ján, Pisko Jozef, Pisko Štefan, Ing. Slovinský Dušan, Ing. Slovinský František, Zmij František, Zmij Jaroslav, Žoldák Ladislav, Tóth Daniel - čakateľ na členstvo, Ferenc Jozef - hosťujúci člen.
 
 
     Poľovnícke združenie je jedna z mála organizácii v Helcmanovciach, ktorá žije svojou činnosťou  a to hlavne pri zveľaďovaní životného prostredia poľovnej zveri, buduje poľovnícke zariadenia, pripravuje dostatok krmiva pre zimné obdobie a v úzkej spolupráci s Urbárskou spoločnosťou a Poľnohospodárskym združením  sa podieľa na zveľaďovaní revíru. Z bývalého smetiska v kameňolome si vybudovalo poľovnícky areál. Členovia PZ chovajú dostatok poľovne upotrebiteľných psov.
 
     Hlavnou zverou  je jelenia zver, srnčia zver a diviačia zver. Z predátorov je zastúpený vlk, rys, divá mačka a v poslednom období čoraz častejšie už aj medveď.
 
     PZ Helcmanovce patrí medzi popredné PZ v rámci  okresu Gelnica.