Kalendár

júl 2024
Ne Po Ut St Št Pi So
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Predvčerom : Nina
Včera : Margita
Dnes : Kamil
Zajtra : Henrich
Pozajtra : Drahomír

Obvodná poľovnícka komora Gelnica

   Okres Gelnica je okres v Košickom kraji na Slovensku. Nachádza sa v severozápadnej časti Košického samosprávneho kraja. Má rozlohu 584,4 km2. Susedí s okresmi Rožňava, Spišská Nová Ves, Košice- okolie a Prešov. Celková výmera poľovných pozemkov v poľovných revíroch okresu Gelnica je 54 749 ha. Túto výmeru si  medzi sebo u delí 16 poľovníckych revírov.
 
    V okrese Gelnica sa nachádzajú dve poľovné oblasti, ktoré delia okres na dva chovateľské celky:
a) Chovateľský celok JXVI Smolník
Patria tu poľovnícke revíri: Obce Nálepkovo, Stará Voda, Smolník I., Smolník II., Mníšek II., Trochanky, Veľký Folkmár, Jaklovce, Býstré
b) Chovateľský celok JXVII Slovenský Raj
Patria tu poľovnícke revíri: Závadka, Švedlár, Mníšek I., Helcmanovce, Sipox – Diana, Margecany – Čierna Hora, Kluknava 
 
   Z geomorfologického hľadiska územie patrí do provincie Západných Karpát, subprovincie Vnútorných Západných Karpát, do oblastí Slovenské Rudohoria, celku Volovské vrchy, podcelkov Hnilecké vrchy, Volovec, Zlatý stôl, Pipitka a Kojšovská hoľa. V malej časti územie patrí do celku Čierná hora, podcelkov Roháčka a Bujanovské vrchy, ktoré sa tiahnu po ľavom brehu Hornádu. Prevažná časť Volovských vrchov je zalesnená s prevahou smreka a jedle. Bukové a dubové porasty sa viažu na južné okrajové časti pohoria.
  
      Na Slovensku má okres Gelnica najväčšiu lesnatosť (74,6 %). Prevládajú smreky, miestami sa vyskytujú aj jedliny a bučiny. Na všetkých poľovníckych revíroch je hlavným druhom zveri jelenia zver.  Nachádza sa tu ešte srnčia a diviačia zver. Bežne sa tu vyskytujú veľké šelmy ako je medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid.  Lov je možný na celom území okresu v štátnych, mestských, obecných a urbárskych lesoch v poľovníckych revíroch.